Shutterstock
Pets are such awesome companions that bring joy to everyone around them. Aside from being cute and furry though, feeding them and buying the essentials they require can get expensive. Spoiling them and meeting their everyday needs does not need to break the bank if you find ways to save. Here’s how you can cut costs and still spoil your pets.
If you have one or many pets – always buy their pet food in bulk. I compared pricing based on the bag size for a popular Purina food. Buying an 8-pound bad, you pay $1.56 per pound. A 16.5-pound bag costs $1.33 per pound and a 31.1-pound bag cost $1.09 per pound. Last but not least, a 40-pound bag drops down to only $1.07 per pound. That’s .48 cents per pound less.
When buying in bulk, it is important to store the food properly in dry, air tight container to keep the food fresh.
Especially if your pet is a picky eater, be sure to try before you buy. Many pet food and treat manufacturers are happy to send you free samples to do just that. Check out he manufacturers website and look for a free sample section. If they don’t have one, buy the smallest size available first – then shop in bulk once you know your pet will eat it.
Always compare prices before you buy and look for promotions and coupons. If you go through about the same amount of food or treats each month, see if you can save even more by signing up for a subscription on those products to have them automatically delivered.
Subscriptions are available at a ton of retailers including Amazon, Chewy, NomNomNow and many more. Subscriptions can save you as much as 30% over normal retail prices which is better than most coupons or sales you’ll find in any given month. If you think shipping will add too much to justify the cost – it won’t! Most subscriptions offer free shipping no matter how heavy the bag of food is.
I love ordering my 40-pound dog food this way as I don’t have to haul it around the store. It’s delivered right to my door which is only a few steps from my kitchen!